ژل رویال در عطاری موجب دعوای مادرشوهر و عروس شد

ژل رویال ترشح شیری رنگی است که توسط زنبورهای عسل کارگر (Apis mellifera) تهیه می شود. سرشار از کربوهیدرات، پروتئین، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب، ویتامین ها و مواد معدنی است.

نام ژل رویال به این دلیل است که از آن به عنوان غذای ملکه زنبور عسل استفاده می شود. ترکیب آن بسته به جغرافیا و آب و هوا متفاوت است.

مردم از ژل رویال در عطاری برای علائم یائسگی استفاده می کنند. همچنین برای تب یونجه، دیابت، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، چاقی، خشکی چشم و بسیاری اهداف دیگر استفاده می شود، اما هیچ مدرک علمی خوبی برای حمایت از این موارد وجود ندارد.

ژل رویال را با گرده زنبور عسل، موم زنبور عسل، زهر زنبور عسل، عسل یا بره موم اشتباه نگیرید. همچنین آن را با آب درمانی اشتباه نگیرید. اینها یکی نیستند.

به نظر می رسد مصرف خوراکی ژل رویال به تنهایی یا همراه با مواد دیگر تا حدودی علائم یائسگی را بهبود می بخشد. اما مشخص نیست که آیا استفاده از ژل رویال به پوست کمک می کند یا خیر.

مصرف خوراکی ژل رویال قبل و در طول فصل گرده گل به نظر نمی رسد که آلرژی فصلی را بهبود بخشد.

ژل
دیابت. به نظر نمی رسد مصرف خوراکی ژل رویال باعث بهبود سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت شود.
عملکرد بدنی در سالمندان به نظر نمی رسد مصرف خوراکی ژل رویال قدرت گرفتن دست، راه رفتن یا تعادل را در افراد مسن ساکن در خانه سالمندان بهبود بخشد.
علاقه به استفاده از ژل رویال برای تعدادی از اهداف دیگر وجود دارد، اما اطلاعات قابل اعتماد کافی برای گفتن اینکه آیا ممکن است مفید باشد وجود ندارد.

اثرات جانبی
در صورت مصرف خوراکی: ژل رویال در صورت استفاده کوتاه مدت احتمالاً بی خطر است. دوزهای حداکثر 4.8 گرم در روز تا 1 سال به طور ایمن استفاده شده است. معمولاً به خوبی تحمل می شود. اما افراد مبتلا به آسم یا آلرژی ممکن است یک واکنش آلرژیک را تجربه کنند.

هنگام استفاده روی پوست: ژل رویال در صورت استفاده تا 6 ماه احتمالاً بی خطر است. ممکن است در برخی افراد باعث تحریک پوست و بثورات پوستی شود.